Toplam 1747 Ürün

YAĞ FİLTRESİ NEDİR? EKİPMANLARI NELERDİR? YAKIT FİLTRESİ ARIZASI NASIL ANLAŞILIR? YAKIT FİLTRESİ NE SIKLIKLA DEĞİŞTİRİLMELİDİR? YAKIT FİLTRESİ NE İŞE YARAR? YAKIT FİLTRESİ KAÇ ÇEŞİTTİR?


Araçların motor mekanizmaları hareketli parçalardan meydana geldiği için aşınmayı minimum seviyelere indirmek motor sağlığı ve uzun ömürlülüğü açısından oldukça önemlidir. Aşınmayı azaltmaya etkisi olan en önemli yardımcı malzeme ise motor yağıdır. Motor yağı, aracın en alt kısmındaki karter adı verilen depoda birikir ve motor, ihtiyaç duyduğu zaman bu depodan motor yağını çeker. Çekilen yağ ilk adımda içindeki kimyasal ve tortuların motora aktarılmaması için filtre edilir. Bu işlemi yapan parçaya motor yağ filtresi denir. Yağ filtresi tüm araçlarda bulunan ve araç sağlığı açısından son derece önemli bir parçadır.

Yağ filtresinin araç motoru için görevleri:

  • Zaman aşımı ile kirlenen motor yağını süzerek zararlı parçaların motora aktarılmasını önler.

  • Motora temizlenmiş ve daha kullanılabilir yağın gitmesini sağlar.  

  • Motor yağını temizleyip yabancı maddelerden arındırdığı için araç motor ömrünü uzatır.


Yağ filtresi nasıl çalışır?

Motorun yağ haznesinde bulunan yağı süzme görevi yağ filtresi tarafından yapılır. Çalışma ilkesi olarak motor içerisinde yanan yağ partiküllerini de onlarla toplar. Bu aşındırıcı parçacıklar yağ vasıtasıyla tekrar motora gitmeden önce filtreden geçer ve filtre bu zararlı maddeleri üzerinde tutarak yabancı maddelerin motora geçmemesini sağlar. Yağ filtresi mekanik aksama sahip bir parça değildir, aracın yağ pompası çalıştıkça kendiliğinden filtre eder bu sebeple yağ filtresi en sık değişen parçalardan biridir.

Yağ filtresi hangi aralıklarla değiştirilmelidir?

Yağ filtresi araç için   sağlığı konusunda çok önemli bir parçadır. Yağ filtresi genel olarak, her motor yağı değişiminde değiştirilmesi gerekir. Çünkü eski yağdan kalan tortular filtreye yapıştığı için yeni yağ değişiminde filtrenin de değişmesi yeni yağın daha temiz kullanılmasını sağlar ve motora pompalanan yağ daha verimli olur.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Diğer Filtreler ve Ekipmanları için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA