Toplam 65 Ürün

YAĞ KARTERİ NEDİR? YAĞ KARTERİ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR? YAĞ KARTERİ FİYAT NEDİR?


Yağ Karteri , arabalar için hayati önem taşıyan yağ karteri; motor bloğunun altında bulunur. Böylelikle krank mili, krank bölmesi ve krank yataklarını da kapatmış . Sürekli basınç ve sıcaklık etkisiyle çalıştığı için karterin uzun ömürlülüğü adına çelik sacdan üretilmiş olup yağın haznenin içerisinde aşırı çalkalanmasını önlemek amacıyla içerisinde sactan delikli bölmeler konulmuştur Karter'in asıl görevi motor yağının depolanması ve soğutulmasıdır. Motor yağı kartelde birikir , yağ pompası yağı buradan çeker ve basıncın etkisi ile yağ kanalları aracılığıyla hareketli olan motor parçalarını yağlar. Motor yağının değiştirileceği zaman karterin altındaki boşaltma tapası

verilen parça çıkartılır ve yağın   buradan tahliye edilmesi sağlanır Karter ler araç lift ile yukarı kaldırıldığı motor bloğuna bağlı olarak zaman ön iki tekerin arasında duran siyah bir kapağa benzeyen parçadır. Konumu itibari ile zemine çok yakın olduğundan bozuk yollarda karterin yola sürtüp vurması , ani çukurlara girmesi , yoldan sıçrayan taş parçaları araçlarda genellikle karter delinmelerini meydana gelebilir.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Yağ Kapağı  için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA