Toplam 104 Ürün

YAĞ KARTERİ NEDİR? YAĞ KARTERİ ARIZA BELİRTİLERİ NEDİR?


Yağ karteri, motor yağını depolamanın yanı sıra yağın soğutma işleminde de göreve sahiptir. Aynı anda yağ karteri sayesinde krank mili ve yatakları korunmuş olur. Mutlaka otomobillerin her parçası önemlidir fakat bazı parçalar otomobiller adına hayati önem taşımaktadır. Yağ karteri de bu hayati önem taşıyan parçalarından birisidir. Aracın çalışması sırasında gerekli olan yağ mekanizması bu parça sayesinde çalışma eylemini gösterir. Yağlama mekanizmasının çalışması için öncelikle yağ karterine ihtiyaç duyulur. Aynı anda motor yağını muhafaza etmekle görevli olan bu parça nadir de olsa çeşitli arızalar ortaya çıkabilir. İçten yanmalı motorların alt tarafında bulunan bu parçanın görevi motor yağını depo etmektir.

Yağ karteri ne işe yarar?

Bu parça yardımıyla depolanan yağ, motorun yağ ihtiyaç duyduğu bölümlerine basınç ve pompa yoluyla gönderilir. Yağ karterinin ilk görevi depolama ve soğutma işlemlerini yönetmek olsa bile   supap mekanizması, krank mili, silindir ve piston gibi parçalar da bu mekanizmanın içerisinde bulunmaktadır. Yağ karterinin ana görevi ise motorun çalışması sırasında ihtiyaç duyduğu yağı depolama görevidir.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Yağ Karter Tapası için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA