Toplam 84 Ürün

YAĞ MÜŞÜRÜ NEDİR? YAĞ MÜŞÜRÜ NE İŞE YARAR? YAĞ MÜŞÜRÜ ARIZA BELİRTİLERİ NELERDİR?


Müşür, gösterge ve sensör gibi alanlarda kullanılan bir kelimedir. Motor yağ pompası üstünden aktarılmış olan yağ basınç oranını ölçmek üzere yağ müşürü kullanılır. Yağ müşürü halk arasında yağ basınç sensörü olarak da bilinmektedir. Araç mekanizması içerisinde oluşabilecek herhangi bir yağ arızasının sürücüye gösterilmesi için oldukça önem taşıyan bir donanımdır. Çalışma mekanizması ile sürücüyü uyarır ardından bu noktada sürücünün uyarıyı dikkate alması halinde olası bir yağ müşürü arızası sorunlarını iyi bir şekilde bilip ona göre önlem alması gerekmektedir.  

Yağ müşürü ne işe yarar?

Araç içerisinde oluşma ihtimali olan büyük sorunlara karşı herhangi bir sorun oluştuğunda önceden sürücüyü uyarmaktadır. Bu anda sürücü uyarılmaz ve habersizce araç çalıştırılmaya devam edilirse, kuvvetle muhtemel daha büyük sorunlara yol açabilir.  

Araç güvenliği için doğru bir kullanım ve sürücülerin can güvenliği için yağ müşürü oldukça büyük önem taşır. Bu sebeple araç içinde ufak bir mekanizmaya sahip olsa bile aslında görevine bakıldığı zaman çok daha büyük bir işlevi olduğu gözlemlenir. Yağ müşürü arızalarına yalnızca yağ müşürü yağ kaçırıyor vb. Gibi durumlar söz konusu değildir. İkaz lambalarının yanması   bile bazen hatanın yağ müşüründe değil farklı yerlerde olduğunu gösterebilmektedir

Yağ müşürü çalışma sistemine göre devamlı olan bir sistem vermektedir. Bu zamanda bu çalışma sistemi içinde yağ müşürü arızası vb. Durumların ortaya çıkması sağlanır. Motorun iç bölgesinde konumlanmış olan yağ müşürünün ilk görevi yağ basınç miktarını ölçmektedir. Yağ basınç miktarını da motor yağ pompasından gönderilen yağ oranını baz alarak ölçer. Ölçülen yağ miktarı anlık şekilde araç motor kontrol ünitesine yönlendirilir. Motor kontrol ünitesi içine aktarılan veriler periyodik aralıklarla kontrol edilir. Kontrol edilen veriler kontrol ünitesinden alınan kodlama sayesinde meydana gelmektedir. Standart veriler yerine aktarılan verilerde herhangi bir aksaklık olduğu fark edilmesi halinde, uyarılar araç içi gösterge panelinde gösterilecektir. Fakat araç içinde bulunan motor stop lambası ve gösterge paneli yağ ikaz lambası yanıyor ise yağ müşürü arızası mevcuttur.  

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Yağ Pompası için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA