Toplam 181 Ürün

YAĞ SOĞUTUCUSU NEDİR? ARAÇ YAĞ SOĞUTUCUSU NEDİR?  


Yağ soğutucusu soğutucu arızası, antifrizin kanal içerisinden çıkışına yol açabilir. Bu ve olası durumlarda yağ kaybı gözlemlenir ve dolayısıyla motor olması gerekenden fazla ısınır. Olası sızıntının şiddetini fark edebilmek için bazı detaylar bulunur. Sızıntının şiddeti düşük ise aracın altında antifriz birikmesi gözlenebilir. Eğer sızıntının şiddeti yüksek ise egzoz borusu başlığından buhar çıkışı olmaktadır. Soğutucu adaptörünün arızalanması sebebi ile motor soğutma suyuna bir miktar yağ karışabilir ve motorun çalışması sırasında yağ basıncının soğutma mekanizmasının basıncından daha yüksek olması nedeniyle gerçekleşir. Soğutma mekanizmasında zorlanan yağ oranında normale kıyasla azalma yaşanabilir. Motorda büyük arızalar yaşanabilir ve az miktarda yağa sebep olan arızanın en kısa zamanda çözülmesi gerekir.  

Otomobillerde kullanılan   dişli sistemlerin doğru şekilde çalışması için yağın hazne dışına kaçmaması yada herhangi bir şekilde eksilmemesi gerekir. Yağ kaçıran bir otomobilde dişli sistemler zaman aşımı ile kırılabilir. Böyle durumlarda yağın sadece varlığı değil sıcaklığı da büyük önem arz eder. Sadece belli sıcaklıkta olan yağ motor içindeki görevlerini verimli bir şekilde yerine getirir. Olması gereken bu sıcaklık değerinin değişmesinin ardından motor yağı, işlevlerini verimli bir şekilde yerine getiremez. Yağ sıcaklığının çok önemli olmasının sebebi ise belirli sıcaklık değerleri arasındayken akışkanlığın sağlanıyor olmasıdır. Yağın akışkan olması için gerekli olan sıcaklık değerinin sağlanması adına yağ soğutucu devreye girmektedir.  

İstenilen değerin altında olan sıcaklıklarda motor yağı daha akışkan duruma gelmektedir. Yağ soğutucunun yanlış çalışması sonucunda yaratılan soğuk ortamda motor yağı akışkan özelliğini korurken sıcak ortam içinde yağ katılaşabilir. Yağın belli sıcaklık derecesinde bulunmasını, buna bağlı olarak da motorun max performansını göstermesini sağlayan yağ soğutucu sayesinde araç performansı en üst seviyede tutulur. Motor ve şanzıman ömrü için hayati önem taşıyan yağ soğutucuları olası motor içi aşınmalarının önüne geçer.

Yağ soğutucusunun arızalanma sonucunda ortaya çıkan yağ kaçakları, motorun aşınmasına olabilir ve bu olası kaçaklar aracın performansını büyük ölçüde etkiler. İhtimal dahilinde ki problemlerin önüne geçebilmek adına yağ soğutucuya önem vermeli ve arıza anlarında değişim işlemini çok vakit kaybetmeden   yapmalısınız. Motorlu taşıtların bütününün çalışabilmesi adına yağa ve dolayısıyla yağ soğutucuya da ihtiyaç vardır. Yağ eksikliğine maruz kalan araç içi parçalarında aşırı aşınma ve ısınma gibi olumsuzluklar gözlenir ve dolayısıyla kırılmalar meydana gelir. Düzenli aralıklarla yağ bakımı yapılan motor ve şanzıman, sorunsuz biçimde çalışmalarına devam ederler. Motor yağları fazla yüksek sıcaklıklara direnç gösterebilecek biçimde üretilir. Isınmış bir motorda; 80 ila 115 derece arasında, stabil çalışan bir motorda ise 85 ila 90 derece arasında bulunan yağ özelliğini korur.  

Yağ soğutma sistemleri, motor soğutma suyuna veya pasif hava soğutma mekanizmasına entegre bir yapıda sabitlenerek soğutma işlemlerini gerçekleştirir. Alüminyum kanatları borulardan gönderilen yağın ısısını emerler. Bu süre içinde hava, yağın soğumasına sebep olur. Alüminyum ise yapısı gereği ısıyı faal bir biçimde iletir. Bazı yağ soğutucu çeşitleri, soğutma işlemini gerçekleştirmek için motor antifriz (soğutma suyu) kullanır. Soğutmak işlemi adına kullanılan sıvı, kanal yada boru içinden akar ve yağ ile hiçbir ilişkiye girmeden bu işlemi gerçekleştirir.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Yağlama Borusu için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA