...

YÜKSEK BASINÇ POMPASI NEDİR?


Yüksek basınç pompasının en temel görevi yakıt pompasından aktarılan 4-8 bar yakıt basıncını , 250-2500 bar seviyelerine çıkarmaktır.   Çoğunluk olarak iki tip yüksek basınç   pompası bulunur. Bunlar; radyal tip yüksek basınç   pompası ve eksenel tip yüksek basınç   pompasıdır.

Dizel ve benzinli motorlar, kullandıkları yakıt çeşidini yakma ve ondan enerji elde etme stili farklıdırlar. Dizel araç yakıtı, benzinli gibi tutuşma ile yakılmaz. Dizel araçlarda yakıt; enjektörden yardım alarak yüksek basınç ile sıkıştırılmış hava içine püskürtülür ve yanma gerçekleşir. Silindirler hava basıncının artmasını sağlar ve dizel yakıtın basıncını yükselten parça ise yüksek yakıt pompasıdır.

Radyal tip yüksek basınç pompaları : merkezde eksantrik dönen bir mil ve bu milin etrafına yıldız gibi 120 ° derecede konumlandırılmış yaylı bir piston bulunur. Eylemi krank milinden gönderilen eksantrik mil dönme hareketi ile pistonları sıkıştırır ve yakıt basınçlandırılmış olur. Debisi standarttan yüksek olan   bu sistemde basınçlar nispeten küçük olur.

Eksenel tip yüksek basınç pompaları : merkezde kam biçimde bir yuva içinde hareketli itici makaraların karşısı kısmında pistonlar bulunur. Bu kam sisteminde hareket eden makara, karşı pistona kuvvet uygulayan bir yol takip eder ve bu da merkezdeki yakıtı basınçlandırılarak göndermiş olur. Eksenel pompanın tersine debi düşük basınçlarda oldukça yüksektir.

Yüksek basınç uygulanan yakıt, basınç boruları yardımıyla enjektöre gönderilir. Bazı pompalar yakıt zamanını ayarlamaklada görevlendirilir ve bu görev sayesinde ecu parçası aracın beyni ile yönetilir. Beyine bağlı sıcaklık ve basınç sensörlerinden veri almaktadır.

Arızalı yakıt pompası; yakıtı istenen basınç seviyesine getiremez ve dolayısıyla araç yanma işlemini başaramaz. Bu da silindirin çalışma zamanlarını kesintiye uğratır ve aracın sekteyle çalışmasına, normalden çok gürültü yapmasına sebep olur.

Ayrıca herhangi bir arıza durumunda araç yakıt yakmak yerine yağ yakmaya başlar ve egzoz borusundan beyaz duman atar ve motor yağında da dizel yakıt kokusu oluşur. Böyle ibareler ile karşılaşıldığı zaman en kısa zamanda yetkili servise gidilmesi tavsiye edilir.

 

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Gaz Kelebeği ve Ekipman için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
HEMEN ARA