Toplam 409 Ürün

Z ROT NEDİR? Z ROT NE İŞE YARAR? Z ROT FİYATLARI NEDİR?


Z rot bir diğer ismiyle ‘’denge rotu’’ ; adından da anlaşılacağı gibi viraj alırken dengeyi sağlamaya çalışan , süspansiyon sistemine ait olan parçadır.

Z-rot’lar; bir aracın karşılıklı olan sağ ve sol tekerleklerini birbirine bağlamakla görevli, keskin / hızlı virajlarda ve engebeli yollarda bir aracın gövdesinin yuvarlanma ihtimalini azaltmak adına kullanılan süspansiyon sisteminin bir parçasıdır.  

Araç dairesel bir yolda ilerlerken, merkezkaç şiddeti ağırlık merkezine etki eder ve bu eylem daha sonra yuvarlanma ekseni etrafında adı ‘yuvarlanma momenti’ olan bir enerji üretir.

 bu hareket anında aracın z rot parçasında bir sorun varsa; hareket yuvarlanma manevrası ile sonuçlanır  

Aksın sol ve sağ uçlarını birbirine bağlayan , u şeklinde silindirik bir metal parça olan z rot, aracınızla dairesel olarak bir manevra gerçekleştirdiğinizde , merkezkaç kuvveti sebebiyle karşılaşılabilecek olduğumuz yuvarlanmayı engellemektedir.  

Sözü edilen bu yuvarlanma durumu, araç kontrolü ve de yolcu konforu için istenmeyen bir durumdur.  

Yuvarlanma hareketinin artması, aracınızın komutlarınıza olumlu dönüş yapma sürecini uzatmaktadır ve bu soruna istinaden direksiyon kontrolünü azaltmaktadır.

Aracimauygun.com Türkiye'nin en hızlı ve en ucuz oto parçalarını sunar. Aynı zamanda Aks için linke tıklayarak ilerleyebilirsiniz.

 
HEMEN ARA